A kávéházak művészete
Ha adott egy jó eszpresszó kávé – szigorúan kávékrémmel (caffee crema) a tetején –, egy jól megkomponált tejhab és egy kellőképpen készséges barista, van némi esélyünk egy művészien elkészített cappuccinóra vagy egy lattéra is is (eszpresszó kávé + 50 ml vagy 100 ml tej).
Mostanában felkapott műfajról van szó; a tejhab és az eszpresszókávé művészi keverése, mely valamilyen mintát fog eredményezni a csészénk tetején.
Rengeteg videót lehet találni, magáról a folyamatról a youtube-on, egyben megegyeznek ezek a rövid bemutatók: könnyűnek tűnik a formák létrehozása. Én pedig garantálom, hogy az minden, csak nem könnyű.
Ha betartjuk az eszpresszókávé készítés minden szabályát és kapunk egy tökéletes krémhabos produktumot, sokunk még akkor is elbukik a tejhab készítésekor.
Mindig fogom a fejem, ha egy vendéglátóegységben „visít” a tejhaboló! Akkor már biztos, hogy egy légbuborékos, legtöbbször felforralt tejjel felöntött kávét fogok kapni…
Mint mindennek, ennek is megvannak a kis trükkjei:
– legyen egy minimum 3% fehérjetartalmú és minimum 1,5% zsírtartalmú tejünk,
– ami kellően hideg,
– 60º C-nál nem lehet melegebb habosításnál a tej, a forralt tejből soha nem lesz habunk, az összeesik,
– és nem lehet a már egyszer felhabosított tejet újra habosítani,
– a tiszta eszközök itt is nagyon fontosak,
– ez így még mindig könnyűnek tűnik, de még ha mindent tökéletesen betartunk, alkalmazunk akkor is csak a rutinnal lesz majd tökéletes az a hab!
Ha egyszer viszont megtanultuk, csak a képzeletünk szab határt a minták sokaságának. A rutinos barista, 1 másodperc munkaidő ráfordítással, színvonalasabbá teheti munkáját és egy élményt nyújthat a vendégének.
A fotó megint csak a békéscsabai Jankay kávézóban készült és Mazán Ádám munkája (remélem egyre több helyen fogok ilyen szépen kivitelezett cappuccinoval találkozni)
https://www.facebook.com/jankay.kavehaz?fref=ts
Békéscsabán a Barista Akadémia tart barista tanfolyamot a Zwack József Iskolában:
Írta: Fazekas Erika